Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/lefkosab/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/lefkosab/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/lefkosab/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Tüp Bebek Tedavisine Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Kıbrıs Tüp Bebek – Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi
 • Tüp bebek öncesi anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden transfer öncesinde anne adaylarımızın, tedaviye başlamaya karar verdikleri andan itibaren alkol ve tütün gibi sağlığa zararlı maddelerden uzak durmalarını istemekteyiz.
 • Transfer öncesinden başlayarak anne adaylarımızın, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeleri çok önemlidir. Bu yüzden vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineraller yönünden zengin gıdaları tüketmeleri gerekmektedir. Bunlara ek olarak, badem, fındık ve ceviz gibi kuru yiyecekleri tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz beden sağlığınız için önemli bir adımdır.
 • Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri tüketilecek olan besinlerin taze olması gerektiğidir.
 • Badem, fındık ve ceviz gibi besinler, folik-asit yönünden oldukça zenginlerdir. Bu sebeple bebeğin ana rahmine tutunmasında oldukça büyük rol oynarlar.
 • Mümkünse her gün taze sıkılmış portakal suyu içmeye özen gösteriniz.
 • Anne adayının alması gereken vitamin ve mineralleri, kapsül olarak değil, direkt besinlerden alınması önemlidir. Bu konudaki tek istisna folik asittir. Kafein, dondurulmuş ve ya endüstriyel gıdaların tüketilmesi bu dönem için önerilmez.
 • Sağlıklı beslenmeyle beraber anne adaylarının tedavi süresince psikolojik olarak kendini iyi ve rahat hissetmesi tedavinin başarıya ulaşmasında oldukça yüksek rol oynar. Tedavi sırasında stres olumsuz bir etkendir. Yaşanılan stresle baş edebilmek için anne adaylarının endişelerini, korkularını, hissettiği tüm olumlu ve ya olumsuz duyguları güvendiği bireylerle paylaşması çok önemli rol oynamaktadır. Transfer öncesi, özellikle transfer günü anne adaylarının rahat olması çok önemlidir. Anne adaylarının yaşadığı yoğun stres rahmin kasılmanı attırır. Bu durum embriyonun rahme tutunmasını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Embriyo transferi ultrason eşliğinde yapılmaktadır. Rahmin daha net görülebilmesi için anne adayının transfer gün idrara sıkışması beklenir. İdrar sıkışıklığının beklenmesinin nedeni idrar kesesinin baskısıyla rahim doğal pozisyonuna doğru eğilmesidir.
 • Embriyo transferi basit gibi görünen fakat gerisinde birçok şart sağlanırsa başarılı olunabilen bir işlemdir. Bu nedenle tüm noktaların hassasiyetle gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir.
 • Transfer işleminin 3 gün öncesinden enfeksiyon riskini önlemek için anne adaylarının denize ve havuza girmemesi gerekmektedir.
 • Baba adayından alınan spermin kalitesinin düşük olmaması için, baba adayının sperm vereceği günden 3 gün önce cinsel ilişkiye girmemesi ve sperm boşaltmaması gerekmektedir.
 • Anne adaylarının evde alacağı ilaçları harfiyen doktorunun önerdiği doğrultuda, önerilen dozda ve zamanda kullanması gerekmektedir.
 • Hamilelikte dikkat edilmesi gerek bir başka konu ise hijyen kurallarıdır. Hayatın diğer alanlarında elbette hijyen kurallarına dikkat ediyoruz fakat bazen aksamalar olabiliyor. Hamilelik döneminde hijyen kurallarını ihmal etmek anne adayının sağlığını etkilemektedir. Anne adaylarının hijyen kurallarına dikkat etmemesi bebekte çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu durum bebekte doğumundan sonra kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir. Özellikle lohusalık döneminde hijyen kurallarına uyulmaması durumunda annelerde ani ölüm meydana gelebilmektedir. Bu yüzden transfer işleminin gerçekleşeceği gün işlem öncesinden ılık duşunuzu almayı ihmal etmeyiniz. Transfer işlemi sonrasında sauna veya hamam gibi aşırı sıcak sudan ve aşırı terlemeye sebep olacak durumlardan kaçınılmalısınız. Transfer işleminin ertesi günü yine ılık duşunuzu alabilirsiniz.
Bir cevap yazın