Embriyo donasyonu tedavi süreci nasıldır?

Embriyo donasyonu gerçekleştirebilmek için ilk önce anne ve babanın kan grubu ve fiziksel özelliklerine uyacak donör aranmaktadır. Spermin dondurulmuş ya da taze olması, kalitesini etkilemediğinden, sperm hücresi donmuş şekilde sperm bankasından getirilmektedir. Yumurtada ise, donmuş yumurtanın başarı oranları taze yumurtaya göre daha düşük olduğundan, her zaman taze yumurta hazırlamaktadır.

 

Anne adayı tedaviye başlandığı zaman ilk önce anne adayının adet döngüsüne bakılır. Eğer hastamız adet görmüyor ise adet düzenleyici ilaçlarla rahim hazırlığı için belirlenen programla tedaviye hazırlanır. Bu süreç yaklaşık 16-18 gün sürmektedir. Bu süreç içinde hastanın rahim cevabının değerlendirilmesi amacıyla hastanın belirli günlerde muayenesi istenerek çıkan sonuçlara göre ilaç programı değiştirilebilir. Annenin menopoz gibi nedenlerden ötürü artık adet görmüyorsa, donörün tedaviye başlayacağı gün, anne de direk tedaviye başlayabilir.

Embriyo donasyonunda döllenme aşamasında tedaviye başlandıktan yaklaşık 10-12 gün geçmesinin ardından, geliştirilen yumurtalar donörden toplanır ve aynı gün sperm bankasından, baba adayına özel olarak getirilen sperm hücresiyle döllenir. 5 gün boyunca döllenen embriyoların son gününde annenin rahmine, acısız ve ağrısız şekilde, ultrason eşliğinde transferi yapılır. Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda hamilelik bakılarak hamilelik sonucu öğrenilir.

 

Hem anne hem de baba adayının üreme hücrelerinin çeşitli sebeplerden dolayı yetersiz olduğu veya olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Aileye uygun genç ve sağlıklı bireylerden alınan üreme hücreleri mikroenjeksiyon yöntemiyle birleştirilerek anneye transfer edilir.

 

Embriyo Donasyonu’nu kimlere öneriyoruz?

  • İleri yaşta olanlara
  • Erken menopoza girenlere
  • Kalıtsal hastalıklar gibi birçok sebeplerle üreme hücrelerini kullanamayan veya üreme hücreleri olmayan çiftlere önerilir.

Yumurta ve Sperm Bağışında Bulunacak Bireylerin Seçimi Nasıl Yapılmaktadır?

Merkezimizde bağışçı seçimi oldukça hassas bir konudur. Sizden alacağımız bilgiler doğrultusunda her aileye en uygun bağışçıyı seçiyoruz.  Bağışçılar kan grupları, etnik kökenleri ve dış görünüş özellikleri bakımından mümkün olduğunca alıcı çiftlere benzer özelliklerde seçilir. Tedavi süresince gizlilik esas olup bağışçı hakkındaki kişisel bilgiler anne ve babaya verilmezken aynı şekilde bağışçıya da anne ve baba hakkında herhangi bir bilgi verilmez. Bağışçıları tedavi protokolümüze dahil etmeden önce dikkat ettiğimiz kriterler aşağıda özetlenmiştir:

 

  • Kişilerin 21-29 yaş arasında olmak
  • Serolojik, bulaşıcı hastalıklar ve kromozom analizi dahil olmak üzere gerekli kan testlerinde herhangi bir problem olmaması
  • Kadının tercihen daha önce sağlıklı bir doğum geçirmiş olması
  • Aile öyküsünde genetik ve fiziksel herhangi bir hastalığı bulunmaması