ICSI (Mikroenjeksiyon)
Mikroenjeksiyon işlemi anne adayından alınan yumurta hücresinin içine baba adayından alınan sperm hücresinin çok ince bir iğne yardımıyla yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem laboratuvarda özel bir mikroskop yardımıyla gerçekleştirilir.

Mikroenjeksiyon yöntemi tüp bebek tedavisinin temelini oluşturmaktadır. Mikroenjeksiyon bugün tüm modern IVF merkezlerinde tüp bebek tedavisinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda spermin yumurta zarını geçmek için salgıladığı enzimin yetersiz olduğu olgularda da mikroenjeksiyon tavsiye edilen bir uygulamadır.

 

Merkezimizde Uygulanan Mikroenjeksiyon tekniğinin avantajları nelerdir?
Mikroenjeksiyon işlemi anne adayından alınan yumurta hücresinin içine baba adayından alınan sperm hücresinin çok ince bir iğne yardımıyla yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem laboratuarda özel bir mikroskop yardımıyla gerçekleştirilir. Mikroenjeksiyon yöntemi tüp bebek tedavisinin temelini oluşturmaktadır.

Sperm sayısı ve kalitesi çok az olan baba adaylarında normal tüp bebek yöntemi aracılığıyla döllenme çok zordur. Bu durum babanın azoospermi olması gibi durumlarda hiç sağlanamaz. Bu kişilerde mikroenjeksiyon tekniği aracılığı ile döllenme gerçekleşebilir. Bunun sebebi mikroenjeksiyon yönteminde tek bir spermin dahi döllenme için yeterli olmasıdır.

 

Mikroenjeksiyon işleminin de dahil olduğu laboratuvar süreci aşağıda özetlenmiştir:
Anne adayı yumurta toplama işlemi için operasyon odasına alınır. Yumurta toplama işlemi 15-20 dakika süren kısa bir işlemdir ve anestezi altında gerçekleştirilir. Fakat işlemin kısalığından dolayı verilen anestezi miktarı çok azdır. Operasyon odasında yumurtaların bulunduğu folikül sıvıları küçük laboratuvar tüplerine çekilir. Tüpler laboratuvarda incelenerek yumurtalar seçilir. Özel bir mikroskop aracılığıyla gerçekleştirilen mikroenjeksiyon işleminin ardından döllenen yumurtalar (zigot) tekrar inkübatörlere kaldırılarak gelişmeye bırakılır.

Laboratuvarda hazır hale getirilen embriyolar katater dediğimiz ince yumuşak bir boru vasıtasıyla anne adayına verilir.

Yumurtalar seçildikten sonra embriyoloğumuz yumurtaları inkübatör denilen ve ortam şartları anne karnını andıran özel dolaplarda dinlenmeye bırakır. Bu sırada baba adayının sperm hücreleri de mikroenjeksiyon işlemi için hazır hale getirilir.
Mikroenjeksiyon işleminden bir gün sonra döllenen yumurtalar 2 hücreli embriyo haline gelirler. Bu süreç içerisinde inkübatör içindeki iki hücreli embriyoların gelişimi embriyologlarımız tarafından izlenir.

Mikroenjeksiyondan sonraki 2. gün, 3. gün veya blostokot dediğimiz 5. günde embriyoların ve hastalarımızın özelliklerine göre embriyo transferi yapılabilir.

Mikroenjeksiyon işleminden iki gün sonra embriyolar bölünmeye ve gelişmeye devam ederek dört hücreli olurlar. Dört hücreli hale gelen sağlıklı embriyolar transfer işlemi için hazırdır.