Sperm Donasyonu
Sperm donasyonu, çeşitli sebeplerle sperm üretimi olmayan, az olan veya mevcut sperm yapısı kaliteli bir embriyo oluşturma kapasitesine sahip olmayan erkekler için uygulanan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Sağlıklı bir bağışçıdan alınan spermler ile anne adayının yumurta hücreleriyle oluşturulan embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi işlemine dayanır.

 

Sperm Donasyonu Kime Önerilmektedir?

  • Doğuştan ya da sonradan gelişen bir nedenle sperm hücresi olmayan erkeklere
  • HIV gibi bulaşıcı hastalığı olan erkeklere
  • Tanısı konulmuş genetik geçişli hastalığı bulunan erkeklere
  • Mikrotese yöntemi uygulanmasına rağmen sperm hücresi bulunamayan erkeklere
  • Tek başına ebeveyn olmak isteyen kadınlara
  • Spermin kalitesi nedeniyle tüp bebek tedavisinde kötü sonuçlar alınmış olunması
  • Erkeğin semenden temizlenemeyen bir viral hastalığa sahip olması
  • Spermde ciddi kromozomal anormalliğin saptanması
  • Erkeğin Rh+ olması ve bu nedenle kadının önceki gebeliğinde izoimmünizasyon saptanmış olması

 

Sperm Donasyonunda Tedavi Süreci nasıldır?
Sperm donasyonuna ilk aşama anne adayında yapılan bazı testlerle başlamaktadır. İkinci aşamada ise, kadında yumurta çoğaltma operasyonu gerçekleştirilir. Bu işlem kadınlarda yumurtaya adetin 2. veya 3. gününde enjekte edilen ilaçlarla gerçekleştirilir. Burada amaç sperm donasyonu için mümkün olduğunca en fazla yumurtayı toplamaktır. Bu süreç 1 – 2 hafta arasında bir sürede tamamlanır. Yumurtalar uygun olan spermle döllenmesi sonucu, embriyo oluşumuna elverişli yumurtalar anne rahmine yerleştirilir. Aradan geçen 2 haftalık süreçte annenin kanında hamilelik ile ilgili değerlerin olup olmadığına bakılır ve işlem tamamlanır.

Hastanemiz dışarıdan sperm bağışı kabul etmemektedir.Merkezimizde donasyon için kullanılan spermler dünyanın en büyük, en güvenilir ve en geniş sperm havuzuna sahip olan Danimarka Cryos International’dan özel sertifikalarıyla birlikte, özel azot tankları içinde getirilmektedir. Getirilen spermler Sağlık Bağanlığı kontrolündedir. Dondurulmuş bir şekilde kliniğimizde bulunan sperm anne adayının yumurta toplama günü çözülerek kullanılmaktadır.

Sperm bankaları aynı zamanda ten rengi, göz rengi, saç rengi, boy, kilo, etnik köken gibi özellikleri merkezimizle paylaşmaktadır. Bu özellikler göz önüne alarak tedaviniz için size en uygun özelliklerdeki spermler hazırlanmaktadır.