TESE – MİKRO TESE Yöntemi

TESE ve TESA işlemleri menide canlı sperm hücresi bulunmayan erkeklere önerilen cerrahi yöntemlerdir. Menide canlı sperm bulunmaması durumu azospermi olarak da adlandırılmaktadır. Bazı genetik bozukluklar, küçük yaşta geçirilen ateşli hastalıklar, hormonal bozukluklar ve kemoterapi tedavisi almak gibi durumların azospermiye yol açtığı bilinmektedir.

 

TESA Yöntemi
Bir erkeğin menisinde hiç sperm olmaması değişik nedenlere bağlı olabilir. Bunların bir kısmı sperm kanallarının tıkanıklığına bağlıdır. Böyle bir durumda testislerde sperm üretimi olmaz. Bununla birlikte var olan spermler kanallardaki tıkanıklık nedeniyle meniyle dışarıya atılamaz. Bu durumda tıkanıklığa bağlı sperm olmamasından (obstrüktif azospermi) söz edilir. Tıkanıklığa bağlı azospermi olgularında ince bir iğneyle tıkalı olan kanallara ya da testis dokusu içine girilerek küçük parçalar alınır. Bu parçalar içinde sperm bulma oranı %100’e yakındır. TESA işlem sırasında hastalarımıza acı hissetmelerini engellemek amacıyla lokal anestezi uygulanmaktadır.

Yapılan TESA işlemi sonucunda tıkanıklığın olmadığının belirlenmesi durumunda testislerde sperm üretimi ya hiç yoktur ya da belirli alanlarda sınırlı sayıda mevcuttur. Böyle durumlarda hastamıza benzer bir cerrahi yöntem olan TESE işlemi önerilmektedir.

 

TESE – Mikro Tese Yöntemi
TESE, testisten biyopsi ile sperm elde edilmesi anlamına gelmektedir. Yumurtalıklardaki değişik bölgelerden küçük kesitler alınmaktadır. Elde edilen testis dokusu laboratuarda mikroskop altında incelenmektedir. Bazı azospermi hastalarında sperm üretimi yumurtalıkların sadece çok küçük bir bölgesinde gerçekleşmektedir. TESE yöntemi ile amaç bu bölgeleri tespit etmektir. Mikro TESE yöntemi ise tesislere verilen zarar en aza indirir. Cerrahi işlem sırasında mikroskop kullanılmaktadır. Sperm üreten kanallar mikroskop yardımıyla büyütülerek net şekilde görülür. Sperm üreten kanallar daha geniş göründüğünden kolaylıkla ayırt edilir. Bu alanlar belirlenerek cerrah tarafından toplanır. Böylece sperm bulma oranı TESE yöntemine göre kat kat artar. Mikro tese ameliyatı, tek tek kanalların incelenmesini gerektirdiğinden 2 saat kadar sürebilmektedir. Ameliyatın uzunluğu nedeniyle lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası ise hasta taburcu edilir.

 

Azospermi tanısı koyulmuş hastalar ancak tüp bebek tedavisi görerek çocuk sahibi olabilirler. TESE operasyonu sonucunda sperm üretimi olduğu belirlenmiş hastalarda, özellikle eşinin yaşı gençse ve herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde gebelik oranları oldukça yüksek olmaktadır. Bu operasyon için hastalar kendi üroloji doktorlarına ya da tüp bebek merkezlerine başvurabilirler. Ürologlar bu operasyonu tanısal olarak herhangi bir hastane ya da yetkili klinikte gerçekleştirebiliyor fakat işlemin bir tüp bebek merkezi bünyesinde yapılması çok daha mantıklı; çünkü sperm hücresi bulunduğu takdirde embriyoloji laboratuarı tarafından hızlı bir şekilde dondurma işlemi uygulanabiliyor bu şekilde dondurulmuş olan bu hücreler daha sonraki bir zamanda tüp bebek tedavisi sürecinde kullanılabiliyor.