Neden Tüp Bebek?

Bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda çiftlere tüp bebek tedavi yöntemi önermekteyiz. Önerdiğimiz yöntemler sadece yumurtlamanın uyarılması, aşılama veya tüp bebek yöntemi olabilir. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağını uzman doktor kararı ile belirlemekteyiz.

Bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye rağmen gebelik olmuyorsa, tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek uygulaması, en basit ifadeyle, kadından alınan yumurta hücresi ile erkekten alınan sperm hücresinin laboratuvar koşullarında bir araya getirilip döllenmesi sonucunda oluşan embriyoların rahme konulması işlemidir. Önerilen yöntemler, yumurtlamanın ilaçla uyarılması, aşılama veya tüp bebek olabilir. Çiftler için en uygun tedavi yöntemi uzman doktorumuz tarafından belirlenmektedir.

Tüp bebek, kadından alınan yumurta hücresi ile erkekten alınan sperm hücresinin laboratuvar koşullarında bir araya getirilip döllenmesidir.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Dünyada yaklaşık 40 yıldır uygulanan tüp bebek tedavisi ilk başlarda yalnızca tüpleri tıkalı olan kadınlar için düşünülmüştür. Ancak günümüzde farklı nedenlerle çocuk sahibi olamayan kadınlara ve erkeklere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Kadın ve erkekte başlıca infertilite sebepleri şunlardır:

 

Kadında:

 • tüplerin hasarlı ve tıkalı olması
 • yumurtlama bozuklukları
 • endometriozis
 • rahimde doğuştan veya sonradan gelişen patolojiler (miyomlar, polipler)
 • süt hormonu yüksekliği (hiperprolaktinemi)
 • rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona bağlı veya salgısal bozukluklar
 • tiroid hormon bozuklukları
 • rahim ve yumurtalıklarla ilgili geçirilen cerrahi işlemler
 • açıklanamayan kısırlık

 

Erkekte:

 • sperm kalitesindeki bozukluklar
 • sperm üretiminin az olması
 • sperm yapısındaki bozukluklar
 • spermlerin hareketsiz olması
 • yaralanmalar
 • geçirilen hastalıklar veya cerrahi işlemler sonucu oluşan hasarlar
 • doğuştan gelen bozukluklar
 • açıklanamayan kısırlık

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?

Tedavi şekline göre farklılıklar göstermekle birlikte merkezimizden alacağınız genel adıyla “tüp bebek” yöntemi kısaca 4 aşamadan oluşmaktadır.

Hazırlık
Tedaviye başlamadan önce bir hazırlık aşaması gerekir. Hazırlık aşaması, infertilite nedenlerinin ortaya konması, uygun tedavinin seçilmesi ve uygun zamanda tedavinin başlaması için ilk önemli adımdır. Çiftlerin o zamana kadar yaptırmış olduğu tüm tetkikleri, varsa rahim filmi, geçirilmiş operasyonlar ve yapılmış infertilite tedavilerinin raporlarını yanlarında getirmeleri istenir. Kan testleri, mikrobik testler, sperm sayımı, rahim şekli ve iç duvarın bütünlüğünün izlenmesi, yumurtalıkların değerlendirilmesi de dahil olmak üzere yapılan tüm hazırlıklar tedaviye başlamadan önce yapılması gerekenler arasındadır. Buna ek olarak, çiftlerin geçmiş ve aile hikayeleri değerlendirilerek genetik eşin inceleme gibi daha detaylı testler de istenilebilir.

Yumurtalık Uyarımı
Anne adayının adetinin ikinci veya üçüncü günü yumurtalıklarından çok sayıda yumurta elde etmeye yönelik uyarıcı ilaç uygulamasına başlanır. İlaçla yumurtalıkların uyarılma işlemi cilt altı uygulanan ilaçlar ile yapılmaktadır. Ortalama 8-12 günlük bir süreç sonunda yumurtalar istenilen olgunluk aşamasına gelir. Bu süreçte aynı zamanda rahim iç dokusunun gelişimi de izlenir. Rahim iç dokusunun şekil olarak istenilen yapıda, simetrik ve düzgün olması ve kalınlık olarak da 7 mm’den az olmaması beklenir.

Yumurta Toplama
Çatlatma iğnesi adı verilen iğneden 36 saat sonra belirli büyüklüğe ulaşan yumurtalar genel anestezi altında ultrason eşliğinde kısa süreli bir işlemle vajinal yoldan toplanır. Kadından toplanan yumurtalara ve erkekten alınan spermlere mikroskop altında bakılır. Uygun olan yumurta ve spermler seçilerek laboratuvar ortamında mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemiyle (her yumurtaya bir sperm enjekte edilerek) dölleme işlemi yapılır. Döllenen yumurtalar gerekli olgunluğa erişmeleri için özel bir ortamda ve güvenli bir şekilde bekletilirler

Transfer
Çiftin gerekli olgunluğa ulaşan embriyoları (döllenmiş yumurta) genellikle üçüncü veya beşinci günde transfer edilir. Üçüncü günde embriyoların 6-8 hücre arasında olması beklenir. Beşinci gün embriyolarının ise blastosist dediğimiz daha kompakt bir yapıya ulaşması beklenir. Ultrason eşliğinde, çok kısa ve acı hissedilmeyen (genellikle anestezi gerektirmeyen) bir işlemle vajinal yoldan rahim içine embriyolar transfer edilir. Transfer edilen embriyoların rahim içerisine tutunmasını desteklemek için ilaç tedavisi uygulanır. Transfer sonrası nelere dikkat etmeniz konusunda doktorumuz sizi bilgilendirecektir.

Embriyoların transferi yapıldıktan yaklaşık 12 gün sonra kanda Beta HCG testiyle gebelik testinizi yapmanız istenmektedir.