Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulan Sorular

KİMLER TÜP BEBEK YAPTIRABİLİR?

Bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda çiftlere tüp bebek tedavi yöntemi önermekteyiz. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağını uzman doktor kararı ile belirlemekteyiz.

Tüp Bebek yaptırma nedenleri arasında genellikle tüplerin tıkanıklığı, menopoz, erkek sperm sayısı azlığı veya kalitesinin kötü olması gibi çeşitli nedenler olabilir.

Bunun yanında direkt olarak tüp bebek tedavisi gerektirmese de uzun süreli diğer infertilite tedavilerinden (aşılama, yumurtlama ilaçlar v.s.) sonuç alınmamış ise tüp bebek tedavisi denenebilir.

MENAPOZDAYIM, ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR MİYİM?

Sağlıklı bir rahme sahip olan her kadın çocuk sahibi olabilir. Menopozdan dolayı artık kendi yumurtalarınız ile çocuk sahibi olamasanız bile yumurta donasyonu tedavisiyle gebe kalıp çocuğunuzu kucağınıza alabilirsiniz.

ŞEHİR DIŞINDAN TAKİBİMİZİ YAPTIRMAMIZ MÜMKÜN MÜ?

Bulunduğunuz şehirdeki kadın doğum uzmanı ile aramızda iletişim problemi olmadığı sürece bu mümkündür. Pek çok şehirde bir çok arkadaşımız çalışmakta olup, size yakın bir arkadaşımıza muayene olmanız için yönlendirebilmekteyiz.

YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİ (OPU) NE KADAR SÜREDE GERÇEKLEŞİR?

Yumurtalıklardaki follikül sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 5 ile 10 dakika arasında süreceğini söyleyebiliriz. Yumurta toplama öncesi ve sonrası hazırlıklar da süreye dahil edildiğinde maksimum 2 saat içinde işlem tamamlanabilir.

YUMURTA TOPLAMA (OPU) AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

Yumurta toplama, nispeten ağrılı olmayan bir işlemdir. Damar yoluyla kullanılan sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlarla işlem rahatça yapılabilir. Nadiren daha derin anestezi gerekebilir.

TÜP BEBEK İŞLEMİNDE EŞİMİN NE ZAMAN SPERM VERMESİ GEREKECEK?

Yumurtaların toplandığı gün eşinizden de semen örneği alınacaktır. Ayni gün eşinizden alınan semen örneği ve sizden toplanan yumurtalarla laboratuvar ortamında embriyolar oluşturulmaktadır.

EŞİMDE HİÇ SPERM YOK, ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR MİYİZ?

Meni içinde sperm hücresi gözlenmeyen baba adaylarında Mikro TESE, TESE ve TESA operasyonları ile testis dokusundan alınan örnek içinde sperm hücresi bulunabilinir.

PGD (GENETİK TANI) NEDİR?

Tüp bebek tedavisinde embriyodan bir veya iki hücre alınması ve bu hücrelerde özel genetik analizler uygulanarak genetik olarak sağlıklı embriyoların seçilmesi ve ana rahmine transfer edilmesi işlemidir.

PGD işleminin diğer faydaları şu şekilde özetlenebilir;

  • Uygun olgularda tüp bebek uygulamasının başarısını arttırır.
  •  Gebelik oranını arttırır.
  •  Gebeliğin abortus (düşük) ile sonuçlanma riskini azaltır.
  •  Gebeliğin tıbbi sonlandırılma gerekliliğini azaltır.
  •  Çoğul gebelik oranını azaltır.
  •  Tekrarlayan başarısız IVF denemelerinin getirdiği ekonomik ve psikolojik yükleri azaltır.

 

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İÇİN UZAK YERDEN GELDİM.NE ZAMAN EVİME DÖNEBİLİRİM?

Transferden sonra kısa bir dinlenmenin ardından, yürüyerek gitmemek şartıyla evinize hemen dönebilirsiniz. Ayrıca uçak yolculuğu ile şehrinize dönmenizin de herhangi bir sakıncası yoktur.

YUMURTA DONASYONU NE KADAR SÜRE ALIR?

Yumurta donasyonu için hasta Kıbrıs’a gelmeden önce 10-15 gün arası değişebilen ön tedavi süreci bulunmaktadır. Bu ön tedavi sonrası hastanın durumuna göre Kıbrıs’ta kalma süresi 5-7 gün arasındadır.

EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ NEDİR?

Laboratuvarda kadından alınan yumurtalarda tüp bebek yöntemi ile elde edilen fazla sayıda embryo varsa dondurularak daha sonra transfer edilebilmektedir.
Bu şekilde, önceki uygulamada gebelik elde edilmemişse bir sonraki uygulamanın güçlüğü ve maliyeti azalmaktadır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KİŞİYE ÖZEL TEDAVİNİN AMACI NEDİR?

Kişiye özel tedavi ile daha iyi embriyolar geliştirip, daha az sayıda embriyo transfer ederek hamilelik sağlanabilir. Embriyo kalitesini arttırmak için mümkün olduğunca iyi kalite yumurta elde etmek gerekmektedir. Bu nedenle kişiye özel tedavi seçilmelidir. Tüp bebek tedavilerinde, daha kaliteli yumurtaların elde edilmesini amaçlarken, bireye uygun tedavi planı ile yüksek doz ilaç kullanımlarına bağlı olarak hastada oluşabilecek yan etkilerin yaşanması engellenir.