1. Öncelikle transfer sonrasında nasıl bir zorlu savaştan çıktığınızı düşünün ve kendinizi bu savaşın galibi olduğunuz için kutlamayı ihmal etmeyin. Tedavinizin başarılı olabilmesi için düşünce gücünüze inanın ve pozitif düşünmeye başlayın. Tedavi sırasında stres olumsuz bir etkendir. Endişelerinizi, korkularınızı, hissettiğiniz tüm duyguları etrafınızdaki bireylerle paylaşın.
 2. Bugün transferinizin ilk günü oluğu için, banyonuzu yarından itibaren ılık bir duş şeklinde yapacaksınız.
 3. 12 gün sonrası için kanda gebelik testinizi yaptıracaksınız. Gebelik testi güne kadar cinsel birliktelik yaşamamalısınız.
 4. Kullandığınız hormon ilaçlarından dolayı bel ve kasıklarda ağrı, göğüslerde şişkinlik gibi fiziksel sıkıntılar yaşayabilirsiniz bu durum çok normaldir. Bunun yanı sıra pembemsi ya da beyaz renkte vajinal akıntı görülebilir. Bu gibi durumlarda hemen paniğe kapılmayınız. Herhangi bir kanama meydana gelirse hemen doktorunuza başvurunuz ve yatıp dinleniniz.
 5. Sigara, alkol vb.. alışkanlıklarınızdan sağlıklı bir hayat ve bebeğiniz için vazgeçmiş olduğunuzu hep aklınızda tutun.
 6. Çalışıyorsanız ve fırsatınız varsa transfer sonrası bir iki gün için izin alıp dinlenmeyi ihmal etmeyin. İşlem sonrası izin almanız bir zorunluluk değil ama eğer evde sakin bir şekilde dinlenir ve iş stresinden uzak kalırsanız bebekleriniz için motive olma şansınız artar. Yaşanılan aksiliklerde kendinizi suçlu hissetmemeniz gerektiğini sürekli kendinize hatırlatın.
 7. Sağlıklı beslenmek önce kendi fiziksel ve psikolojik sağlığınız için sonra bebekleriniz sağlığı için iyi gelecektir. Bu yüzden; kahve ve asitli içeceklerden, paketli hazır gıda ve meyve sularından uzak durun. Özellikle protein ağırlıklı beslenin, yumurta, et, balık yoğurt kefir gibi bitkisel protein kaynaklarından bol bol yararlanın. Günlük öğünlerinizde yeşillik, mevsim meyveleri, ceviz, badem, fındık, kuru kayısı, ananas kivi portakal gibi c vitamininden zengin meyvelerde size ve bebeğinize sağlayacağı yarlardan ihmal etmeyin.
 8. Kendinize dinlenmek için fırsat yaratmaktan çekinmeyin. Gün içinde sırt üstü uzanıp bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirin. Çok ağır ev işlerini yapmaktan bir süre uzak durun; ev süpürmek cam silmek banyo yıkamak perde takmak ütü gibi. Ani hareketlerden olabildiğince kaçının. Ağır kaldırmayın ve özellikle yukarı uzanmayın kısacası bedeninizi hiçbir şey için zorlamayın.
 9. Transfer öncesi ve sonrası grip nezle vs. gibi bulaşıcı rahatsızlığı olan kişilerden uzak durun tedaviniz kış ayına geliyorsa doktorunuza danışın bir sakıncası yoksa grip aşısı yaptırın. Transfer sonrası ateş embriyonun sağlıklı gelişimini ve tutunmasını olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın.
 10. Başka bir rahatsızlık nedeniyle sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa tansiyon, şeker, tiroit hapı, göz tansiyonu damlası vb. Hem tüp bebek hem de bu rahatsızlığınızla ilgili sizi etkilemeyecek şekilde değiştirip düzenlenmesini talep edin.
 11. Stresle baş etme tekniklerinden faydalanın ve gevşeme teknikleri kullanın. Derin nefesler almak, olumlu düşünmek, doğa yürüyüşleri, size iyi gelen hobilerinize ilgilenmek, günlük tutmak hem fiziksel hem de psikolojik açıdan size iyi gelecektir.
 12. Merkezimiz ve ya sizi takip eden doktor tarafından östrojen (Estrofem 2mg, +Climara fort band), Progesteron (Crinone %8 jel, Progestan 200 mg tablet, Progestan iğne), Clexane 4000 size nasıl reçete edilmiş ise lütfen kullanmaya özen gösteriniz. İlaçlar Tüp Bebek Tedavisinde çok önemlidir.
 13. Kendinizi ve bebeğinizi sevin. Eşinizden ve tüm sevdiklerinizden destek alın. Sosyal hayatınızdan kopmayın.
 14. Tüm çabalarınıza rağmen stresle baş edemiyorsanız profesyonel yardım almaktan çekinmeyiniz. Alanında uzman psikolog eşliğinde daha sorunsuz bir tedavi dönemi geçirebilirsiniz.

2 yorum

 • Turkan

  Selam.Ben Azerbaycanliyim.Iki kez tub bebek yaptırdım malesef sonuç alamadım.Yeniden denemek istiyorum ama bu kez sizin klinikde.Lutfen fiyatı ve süreni bildirin

  9 Nisan 2019 | Reply

  • lefkosatupbebek

   Merhabalar detaylı bilgi için dilerseniz numaranızı verin sizi arayalım ve ya bize 0548 848 50 50 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

   5 Mart 2020 | Reply

Bir cevap yazın