Erkek Üreme Sağlığı Problemleri

Çocuk sahibi olmayı isteyen eşler için var olan problemin araştırılmasına erkeklerde ilk olarak spermlerin detaylı şekilde incelenmesi ile başlanmaktadır. Baba adayından alınan spermlerin detaylı bir şekilde incelenmesi var olan tedavi seçeneklerinden hangisinin seçilmesi gerektiğinin yol göstericisidir.

Erkek üreme sağlığı problemi çok çeşitli nedenlerden kaynaklı olabilir. En çok karşılaşılan nedenler arasında; varikosel, hormonal, genetik, çocukluk dönemindeki iltihabi hastalıklar ve buna bağlı sperm kanallarında oluşan tıkanıklıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal anormallikler, çevresel nedenler bulunmaktadır.  Problemin ne olduğunun anlaşılması tüp bebek tedavisinde nasıl ilerlenileceğini belirlemektedir.

Erkek Kısırlığının Tedavisi Var mıdır?

Başlangıç olarak basit ve daha sebebe yönelik tedavi seçenekleri terci edilmektedir. Sorun belirlenebilirse soruna yönelik bazen ilaç tedavisi, varikosel ameliyatı, kanal tıkanıklığı tedavisi gibi seçeneklere başvurularak iyileşme hedeflenmektedir. Bu tedavi seçenekleri ile sağlıklı sperme ulaşılamaması durumunda ise erkekte var olan sorunun kısmen düzelmesi sağlanarak yardımcı üreme tekniklerinden yüksek başarı elde edilecek hale gelmesi sağlanır. Kısacası elde edilen spermin daha yüksek sayıya ve kaliteye ulaşması için tüp bebek, aşılama, sperm donasyonu, TESE-TESA, ICSI (Mikroenjeksiyon), Mikroçip gibi uygulamalar sayesinde tüp bebek başarısı arttırılmaya çalışılmaktadır. Tüm bu tedavi seçenekleri sayesinde erkek kaynaklı problemler ortadan kaldırılarak sağlıklı ve kaliteli embriyo elde etme ihtimali çok ciddi anlamda artmaktadır. Bu durum bizim tüp bebek tedavisinde çitlerin tekrarlayan tüp bebek denemelerden kurtulmasını ve sağlıklı bebeklerini kavuşma hallerinin gerçekleşmesini sağlamaktadır.