EMBRİYO YAPIŞTIRICI İLE 'GEBELİK ŞANSI'

İleri yaşta tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ve “embriyo bağlama yöntemi”

Tüp bebek tedavisi de kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı ek tedavilerden faydalanabilmektedir. Son yıllarda geliştirilen bu yeni tedavi yöntemleri ile gebelik başarı oranları artmaktadır. Tüp bebekte en önemli detay embriyodur. Tüp bebekte embriyo kalitesi ne kadar yüksek olursa başarı şansı o kadar yüksek olur, bu nedenle anne ve babadan alınacak spermlerin sağlıklı olması ve yumurtaların sağlıklı olması ve birlik ile birlikte iyi embriyolara sahip olması gerekir. Bu aşamadan sonra tedavi daha iyi sonuç verecek ve kadının hamile kalma olasılığı artacaktır. Tüp bebekte başarı şansı tek bir faktöre bağlı olmadığı için yeni yöntemlerle daha iyi bir tedavi sunulması hedeflenmektedir. Bu yöntemlerden biri olan embriyo yapıştırıcısı, tüp bebek başarısızlığı ve ileri yaşta çocuk sahibi olamama sorununa çözümdür.

Embriyo Yapıştırıcı Nedir?

Tüp bebek tedavi sürecinde embriyo transferi en kritik ve hassas aşamadır. Embriyo tutkalı, Amerika Birleşik Devletleri Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi'nde bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntemdir, transfer sırasında kullanılan ve embriyonun rahme yerleşmesini destekleyen bir yöntemdir.
Embriyo tutkalı, embriyo transferi sırasında kullanılan yeni bir kültür ortamıdır. Hyaluronan adlı maddenin etkisiyle embriyonun rahme tutunma şansını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aslında bu artışta en önemli rolü laboratuvar koşullarında embriyo büyütme ile ilgili gelişmeler oynuyor. Tüp bebek uygulamalarında üreme hücreleri annenin vücudunda değil laboratuvar koşullarında birleştirilir ve embriyolar aynı anne rahmindeki gelişimlerini taklit etmek için özel sıvılarda büyütülür. Laboratuvar koşullarındaki gelişmeler her geçen gün artmakta ve bu durumda tedavinin başarısına doğrudan yansımaktadır.
Embriyo tutkalı özel bir kültür ortamının adıdır. Bu kültür ortamı, embriyoların kateter yoluyla rahme transferine yardımcı olan sıvıdır. Bu sıvının ana bileşeni Hyaluronan adı verilen maddedir. Bu maddenin embriyo transfer kültür sıvısına eklenmesi embriyoların rahim duvarlarına yapışma şansını arttırır. Hyaluronan, bugüne kadar tıbbın birçok dalında önemini kanıtlamış, hücreler arası bağlantıların ve dokuların farklı özgün özelliklerinin belirlenmesinde rol oynayan bir maddedir.

Embriyo Yapıştırıcı Nasıl Uygulanır ve Embriyo Yapıştırıcı Kimlere Önerilir?

Embriyo yapıştırıcısı, embriyo implantasyonu sırasında uterusta yüksek olan ve embriyonun yerleşmesini destekleyen bir protein olan 'Hyaluronan' açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Rahme nakledilecek embriyo yaklaşık 30 dakika embriyo yapıştırıcısında tutulur. Daha sonra bu sıvı içerisinde transfer işlemi gerçekleştirilir.
Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda, anne yaşının 39'un üzerinde olduğu durumlarda, yumurta veya sperme bağlı olarak embriyo kalitesinin iyi olmadığı durumlarda kullanılır.
Embriyo tutkalı gebelik oranlarını önemli ölçüde artırır. Çalışmalar, düşük veya gebelik komplikasyonları riskini artırmadığını ve bu yöntemle hamile kalma şansının büyük ölçüde arttığını göstermiştir.
Tedavide en önemli noktalardan biri kaliteli yumurta hücresi gelişimini sağlamaktır. Bu noktada uygun ilaç protokolü ve ilaç dozunun seçilmesi, yumurta gelişiminin doğru ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi, çatlatma iğnesinin doğru zamanda yapılması, yumurta toplama ve embriyo transfer işlemlerinin en sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. .

OP.DR. MEHMET EMİN KAPTAN

Kurucu ve Başhekim

https://www.ivflefkosa.com

Lefkoşa Tüp Bebek Merkezinde, deneyimli doğurganlık profesyonellerinden oluşan sıcak ve misafirperver bir ekibiz. Mükemmel hasta bakımı için hepimiz aynı ortak vizyona sahibiz - bizi Kuzey Kıbrıs'taki en güvenilir ve öncü tüp bebek merkezlerinden biri yapan şey budur.

4 Yorumlar

 • Serra T** dedi ki: 2 gün önce
  İlk kez duyduğum bir şey gerçekten. Acaba gerçekten başarı şansını arttırıyor mu?
  cevap
  • Defne dedi ki: 2 saat önce
   Bizde çok merak ederek denemiştik. Şu an da 3 aylık gebeyim. Şükürler olsun. Kesinlikle tavsiye ederim. Ben yararı olduğuna inanıyorum.
   cevap
   • Serra T** dedi ki: 1 saat önce
    Sağlıkla kucağınıza alın. Teşekkür ederim. Düşüneceğim.
    cevap
 • Levent A***** dedi ki: 8 Şubat
  Gerçekten inanılır gibi değil , madem böyle bir şey var denemekten zarar gelmez.
  cevap

Görüşlerinizi Paylaşın

Okurlarımızın görüşlerine önem veriyoruz , sizde yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz.