TAŞIYICI ANNELİK

Bilgiler

Taşıyıcı annelik; anne ve babadan yumurtalık ve spermin alınarak dışarıda döllendirme yoluyla oluşan embriyonun başka bir annenin rahmi yoluyla gebe kalması durumudur. Bebeği rahminde taşıyan ve doğuran kadına taşıyıcı anne denmektedir. Taşıyıcı annelik, bebek sahibi olmak isteyen ve yumurtalarında hiçbir sorunu olmayan anneler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu annelerin yumurta hücreleri sağlıklı bir şekilde üretiliyor olmasına rağmen rahim bölgesinde meydana gelebilecek herhangi bir olumsuz durumdan dolayı rahim alınmış olabiliyor. Böyle bir durumda ise hamile kalmak mümkün olmadığı için taşıyıcı anneler tercih edilebilir. Doktorların kontrolünde gerçekleştirilmekte olan bu süreç içerisinde anne ve babadan alınmış olan hücreler dış ortamda birleştirilir ve tamamen başka bir annenin rahmi içerisine bırakılır. Bu işlemler yapılmadan önce taşıyıcı annenin de dokularının bebeğe uyup uymadığı konusunda doktorlar tarafından detaylı araştırmalar yapılmaktadır.

Aile Gibi Bakım

Özenli ve inanılmaz derecede bilgili ekibimizle tüp bebek yolculuğunuz yetenekli ellerde

Mükemmel Destek Ekibi

Tedavimizin her aşamasında sizi eğitiyor ve yönlendiriyoruz ve süreçle ilgili sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazırız.

Nitelikli Doktorlar

Doktorlarımız doğurganlık, jinekoloji ve genel tıp alanında yılların deneyimine sahip en iyi profesyonellerdir.

Kimler taşıyıcı annelik yöntemine başvurmaktadır;
 • Rahmin doğuştan olmaması
 • Ameliyat ile rahmi alınmış olan kadınlar
 • Sürekli olan gebelik kayıplarında
 • Asherman sendromu gibi kadında rahim olsa da rahmin gebeliğe elverişli olmaması gibi durumlarda
 • Kadının doğum yapmasının riskli olduğu durumlarda. Önemli kalp ve benzeri rahatsızlıklar yaşamsal risk oluşturabilir.

 • Ülkemizde Taşıyıcı Annelik;

  Taşıyıcı annelik; dünyanın birçok yerinde yasal olmamasıyla birlikte ülkemizde yasal olan bir tedavi yöntemidir. Yasal olarak yumurtası döllendirilerek kullanılan anne genetik annedir ve tüm yasalar itibari ile gerçek anne yumurtası döllendirilen kişidir. Doğuran ve gebe kalan anne ise taşıyıcı anne olarak bilinir ve kayıtlara da bu şekilde geçer.

  Türkiye’de Taşıyıcı Annelik;

  Türkiye’de kanunlar açısından bebeğin annesi, onu doğuran kadın olarak kayıtlara geçirilir. Kanunen bakıldığında ise, doğum sonrası bebeği alacak olan anne, nüfus kaydını kendi adına yapacaktır ancak bebeğin asıl annesi, onu doğuran kadındır. Bu durum, bebeğin soy bağını değiştirmek anlamına gelmektedir ve soy bağını değiştirmek, Türk Ceza Kanunu’na göre suç unsuru teşkil etmektedir.

  Kimler Taşıyıcı Anne Olabilir?
 • Genç ve sağlıklı olan kadınlar
 • Bulaşıcı herhangi bir hastalığı olmayan kadınlar
 • Alkol-sigara kullanımı ve ilaç-madde bağımlılığı olmayan kadınlar
 • Daha önceden sağlıklı canlı doğumu olan kadınlar
 • Önceki gebeliklerinde gebeliğe bağlı diyabet ve pre-eklampsi hikayesi olmayan kadınlar
 • Sosyal yaşantısı ve psikolojik durumu taşıyıcı annelik için uygun olan kadınlar
 • Kronik bir hastalığı olmayan kadınlar (diyabet, hipertansiyon vs.)
 • Çok zayıf yada obez olmayan kadınlar
 • Yeni adımlar için İlk Randevunuzu Almayı Unutmayınız. Lefkoşa Sevinç Hastanesi ve Tüp Bebek Merkezi

  Tedavilerimiz ve uzman güler yüzlü ekibimiz hakkında bilgi edinin.

  Bize Ulaşın

  Daha fazlasını öğrenmek için videomuzu izleyin...

  Uygulama ile birlikte Kuzey Kıbrıs'ta öncü bir merkez olmaktan onur duyuyoruz. 20 yıllık deneyim. Hastalarımızın neden bizi tercih ettiğini keşfetmek için videomuzu izleyin.

  Tanışma Ekibimiz

  Doğurganlık tedaviniz boyunca sizi desteklemek için burada bulunan güler yüzlü ekibimizin profillerini okuyun.

  Op. Dr.Mehmet Emin Kaptan
  Kurucu ve Başhekim
  Doç. Dr. Ahmet Eser
  Tüp Bebek ve Jinekoloji
  Halil Keleşzade
  embriyolog
  Jale Çelik
  embriyolog
  Ahmet Taç
  anestezi teknisyeni
  Meryem Yenigür
  Hemşire
  Oya Akyeva
  Hemşire
  Asena Keskin
  Hemşire
  Dilara Güleç
  Hemşire
  Hazal Kanlı
  Hemşire
  Gürsel Bayraktar
  Bilgi Teknolojileri Yöneticisi
  Hazal Çardak
  İdari Şef
  Asena Şimşek
  Koordinatör
  Houda Aghil
  Yabancı Hasta Koordinatörü
  Zeliha Ataman
  Hasta Koordinatörü

  Hastalarımızdan Mesaj Var!

  Dr. MEK ile bir yıl önce tanıştık. Daha önce çok fazla doktor gördüm. Ama yıllar sonra bize hem doktor hem de baba oldu. Önce Allah'a sonra doktorumuza şükrediyorum. Kendisi ve ekibi sayesinde 2 bebeğim oldu. Kuzey Kıbrıs'ın en iyi doktoru olduğuna inanıyorum.

  Der*** H***

  Umutsuzluğuma umut verdiğiniz için sevgili doktorum Mehmet ve değerli ekibine çok teşekkür ederim. Bana bu sevinci 53 yaşında verdin. Benim gibi birçok anne adayı umudunu kaybetmesin. Bebek özlemi çeken nice ailelerin sizinle tanışmasını ve mutlu olmasını dilerim.

  RA*** KIZ***

  Tedavi öncesi personelin yaklaşımından sonucun olumlu olacağı belliydi. Tüm personelin duyarlılığı ve bilgisi kendimi iyi hissetmemi sağladı ve motivasyonum arttı. İkiz bebeklerim oldu. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

  Yapamamak***

  En başından beri, çalışanların desteği ve motivasyonu sayesinde sonucun olumlu olacağına inandık. İlk denememizdi ve sonuç olumlu 🥰 Çevremdeki herkese de merkezi ve doktoru tavsiye ettim. Şimdi 2 aylık hamileyim.

  Nes*** K***

  Dr. Mehmet ve harika ekibiyle tanışmama vesile olan herkese ve her şeye çok teşekkür ederim. O ve ekibi, dört yıl sonra sahip olduğum oğlumla tanışmama yardımcı oldu. Umarım herkes onlarla aynı deneyimi yaşar .......

  AY** C**

  Mehmet ve ekibinin yıllar önce özenle toplayıp dondurdukları yumurtalar sayesinde bugün bir bebek bekliyorum. Doktor ve ekibine yürekten teşekkürler :)

  HD***

  Biz çok memnun kaldık. İkinci çocuğumuzu bekliyoruz, önce Allah'a şükür, sonra Dr. MEK. orada çalışan tüm personele teşekkür ederiz.

  SA*** Ç***

  Merkezde Dr.MEK ile tüp bebek tedavisinden çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim. Çok ilgili personeliyle çok iyi bir merkez.

  Ülk*** G***

  Yakın ilgi ve alaka nedeniyle evde hissettim. Kendilerine ve çalışma arkadaşlarına sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım. Kendilerine bundan sonraki çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

  Ya**** A***

  Biz çok memnunuz. Şu anda ikizlere 8 haftalık hamileyim. İlgi ve etik misafirperverlik çok güzeldi. Doktora güvenimiz tamdır.

  SUL*** S***

  Tüp bebek yaptırdım ve memnun kaldım. En önemlisi de sadık ve dürüst bir kişiliğe sahip olan doktorumuz tek kelimeyle mükemmel.

  Nefret****

  Her şey için teşekkürler, ilgi, süreç ve sonuç çok güzel. Herkesin gitmesi gereken bir klinik.

  SİN*** Ç***