Kategori seç

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Potansiyel ebeveynler tarafından sıkça sorulan sorular

35 yaş altı bir yıl, 35 yaş üstü ise 6 ay boyunca korunmasız ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda çiftlere tüp bebek tedavi yöntemi önermekteyiz. Önerdiğimiz yöntemler sadece yumurtlamanın uyarılması, aşılama veya tüp bebek yöntemi olabilir. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağını uzman doktor kararı ile belirlemekteyiz. Tüp Bebek yaptırma nedenleri arasında genellikle tüplerin tıkanıklığı, menopoz, erkek sperm sayısı azlığı veya kalitesinin düşüklüğü gibi çeşitli nedenler olabilir. Bunun yanında direkt olarak tüp bebek tedavisi gerektirmese de uzun süreli diğer infertilite tedavilerinden (aşılama, yumurtlama ilaçları vs.) sonuç alınmamış ise tüp bebek tedavisi denenebilir.
Sağlıklı bir rahme sahip olan her kadın çocuk sahibi olabilir. Menopozdan dolayı artık kendi yumurtalarınız ile çocuk sahibi olamayacaksanız bile yumurta donasyonu tedavisiyle gebe kalıp çocuğunuzu kucağınıza alabilirsiniz.
Bulunduğunuz şehirdeki kadın doğum uzmanı ile aramızda iletişim problemi olmadığı sürece bu mümkündür. Pek çok şehirde birçok doktor arkadaşımız çalışmakta olup, size yakın bir arkadaşımıza muayene olmanız için yönlendirebilmekteyiz.
Yumurtalıklardaki follikül sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 10 ile 120 dakika arasında süreceğini söyleyebiliriz. Yumurta toplama öncesi ve sonrası hazırlıklar da süreye dahil edildiğinde maksimum 2 saat içinde işlem tamamlanabilir.
Yumurta toplama işlemi anestezi altında gerçekleştirilen bir süreçtir. Bu nedenle nispeten ağrılı olmayan bir işlemdir. İşlem sırasında damar yoluyla kullanılan sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlarla işlem rahatça yapılabilecektir. Nadiren daha derin anestezi gerekebilir.
Yumurtaların toplandığı gün eşinizden de semen örneği alınacaktır. Ayni gün eşinizden alınan semen örneği ve sizden toplanan yumurtalarla laboratuvar ortamında embriyolar oluşturulmaktadır. Esinizin sperm vermesi gereken süre öncesi 3-5 gün cinsel perhiz önerilmektedir.
Meni içinde sperm hücresi gözlenmeyen baba adaylarında Mikro TESE, TESE ve TESA operasyonları ile testis dokusundan alınan örnekten sperm hücresi bulunabilinir.
PGD, tüp bebek uygulaması sırasında embriyoların genetik testi yapıldıktan sonra yalnızca sağlıklı olanların seçilip anneye transfer edilmesi işlemidir. PGD işleminin diğer faydaları şu şekilde özetlenebilir;
Uygun olgularda tüp bebek uygulamasının başarısını arttırır.
 • Gebelik oranını arttırır.
 • Gebeliğin abortus (düşük) ile sonuçlanma riskini azaltır.
 • Gebeliğin tıbbi sonlandırılma gerekliliğini azaltır.
 • Çoğul gebelik oranını azaltır.
 • Tekrarlayan başarısız IVF denemelerinin getirdiği ekonomik ve psikolojik yükleri azaltır.
 • Bebeğin cinsiyet belirlenebilir.
 • Transferden sonra kısa bir dinlenmenin ardından, yürüyerek gitmemek şartıyla evinize hemen dönebilirsiniz. Ayrıca uçak yolculuğu ile şehrinize dönmenizin de herhangi bir sakıncası yoktur.
  Yumurta donasyonu için hasta Kıbrıs’a gelmeden önce 15 gün süre ön tedavi süreci bulunmaktadır. Bu süresi bulunduğunuz yerde geçirebilirsiniz. Bu ön tedavi sonrası hastanın tedavi durumuna göre Kıbrıs’ta kalma süresi en az 2 gün en fazla ise 7 gündür
  Laboratuvarda kadından alınan yumurtalarda tüp bebek yöntemi ile elde edilen fazla sayıda embriyo varsa dondurularak daha sonra transfer edilebilmektedir. Bu şekilde, önceki uygulamada gebelik elde edilmemişse bir sonraki uygulamanın güçlüğü ve maliyeti azalmaktadır.
  Ödemelerimiz Euro cinsi üzerinden belirlenmiş olup, ilk işlem gününde tamamı nakit ödenecek şekilde kabul edilmektedir. Eğer istenirse günlük KKTC piyasası döviz kurları temel alınarak TL, USD veya GBP olarak ödeme kabul edilebilir. Ödemelerde herhangi bir taksitlendirme seçeneği bulunmamaktadır.
  Hayır yaş sınırlaması yoktur. 45 yaş üstü hastalarımızdan kardiyoloji ve dahiliye doktorlarından sağlıklı olduklarına dair rapor istenmektedir. Bununla aşağıda belirtilmiş olan kan testlerinin yapılması zorunludur. Kadınlar için: Hemogram, tsh,akş, üre ,kreatinin sgot, sgot, kan grubu, vdrl, hbsag, hcv, hiv Erkekler için: vdrl, hbsag, hcv, hiv 55 yaş üstü hastalarımızın KKTC Sağlık Bakanlığınca yapılan etik kurula katılmaları gerekmektedir.
  Yumurtalıkların tüp bebek amaçlı uyarılması rezervi azaltmaz.
  Yumurtaların döllenmesi için olgun ve yapısal olarak normal olmaları gerekir. Her yumurta döllenmeye müsait değildir. Döllenen her yumurta ise sağlıklı bir embriyo haline dönüşmez.
  Hava alanı, oteliniz ve hastanemiz arasında ulaşımınızı biz sağıyoruz. Bununla birlikte sizlere yardımcı olabilmek adına birçok otelle sizler için anlama yaptık. Tercih etmiş olduğunuz otelle rezervasyonunuz bizim tarafımızdan yapılmaktadır.
  Transfer sonrası yolculuk yapmanın bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir sakıncasının olmadığından işlem sonrası tavsiye ettiğimiz gibi transferden ertesi gün veya aynı gün dönmenizin bir sakıncası bulunmamaktadır.
  PGD denilen genetik test ile cinsiyet belirlenebilmektedir.
  İşlemin hiçbir aşamasında yatış gerekmez.
  Her uygulamada aynı çift için bile aynı olmayabilir. Yukarıda sıraladığımız faktörler değişkenlik gösterebilir. Bir ay kötü embryo transfer edilebilir, diğer ay iyi embryo gelişip gebelik oluşabilir. Arada gebelik şansını iyileştirecek başka bir uygulama yapılmamış olsa bile (histeroskopi ve laparoskopi işlemleri gerekli olduğu durumlarda iki uygulama arasında yapılmaktadır) her uygulama ve her embryo için gebelik şansı farklıdır.
  Tüm üreme tıbbı uzmanlarının ortak kararına göre yeterli sayıda yumurta varsa ve iyi embryo gelişebiliyorsa denemeye devam edilebilir. Beşinci, yedinci denemede gebe kalan hastalarımız vardır.
  Bu kuşku da az olmayacak şekilde hastalarımızca taşınmaktadır. Herhangi bir sayısal azalma ya da tükenme olmuyor. Biz ilaç tedavisi ile o aya ait yumurta grubunu büyütüp onları topluyoruz. Toplam sayı içinde o ay elde edilen sayı anlamlı bir azalmaya sebep olmamaktadır.
  Dış gebelik olasılığı %1-3 civarındadır. Hem rahim içinde hem de dışında olma olasılığı ise %0.5 tir. Buna heterotopik gebelik denir.
  Spermlerin testis içinden alınması, rahim içinde embriyoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık, myom veya polip gibi problemlerin olması, tüplerin tıkalı ve içlerinin su dolu olması tüp bebekte başarıyı olumsuz olarak etkiler.
  En önemli riskler çoğul gebelik ve hiperstimülasyon sendromudur.
  En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonra pratik olarak gebelik şansı ihmal edilebilecek kadar azdır. Daha önce geçirilmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, yumurtalık ve tüpleri etkileyen enfeksiyonlar da gebelik şansını olumsuz olarak etkiler.
  Miyomlar rahim iç tabakasına yani bebeğin gelişeceği yere baskı yapıyorsa gebelik şansını etkiler. Rahim duvarından dışarı doğru büyümüş olan miyomlar ise çok büyük olmadıkça gebelik şansını etkilemezler. Tüplerin tıkalı olması ise gebelik oluşumunu imkânsız kılar.

  Sorunuza yanıt bulamadıysanız lütfen bizimle iletişime geçin.

  Sorgu Oluştur