SPERM DONASYONU

Tedavi Hakkında

Sperm donasyonu, çeşitli sebeplerle sperm üretimi olmayan, az olan veya mevcut sperm yapısı kaliteli bir embriyo oluşturma kapasitesine sahip olmayan erkekler için uygulanan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Sağlıklı bir bağışçıdan alınan spermler ile anne adayının yumurta hücreleriyle oluşturulan embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi işlemine dayanır.

Sperm donasyonu çoğunlukla tüp bebek tedavisinde kendi sperm hücreleri olmayan azospermi tanısı konmuş hastalar ya da genetik hastalıklarını bebeklerine aktarmak istemeyen kişiler için önerilmektedir. Bununla birlikte bekar olan, evlenmeyi düşünmeyen ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Aile Gibi Bakım

Özenli ve inanılmaz derecede bilgili ekibimizle tüp bebek yolculuğunuz yetenekli ellerde

Mükemmel Destek Ekibi

Tedavimizin her aşamasında sizi eğitiyor ve yönlendiriyoruz ve süreçle ilgili sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazırız.

Nitelikli Doktorlar

Doktorlarımız doğurganlık, jinekoloji ve genel tıp alanında yılların deneyimine sahip en iyi profesyonellerdir.

Sperm Donasyonu Kime Önerilmektedir?
 • Doğuştan ya da sonradan gelişen bir nedenle sperm hücresi olmayan erkeklere (azospermi)
 • HIV gibi bulaşıcı hastalığı olan erkeklere
 • Tanısı konulmuş genetik geçişli hastalığı bulunan erkeklere
 • Mikrotese yöntemi uygulanmasına rağmen sperm hücresi bulunamayan erkeklere
 • Tek başına ebeveyn olmak isteyen kadınlara
 • Spermin kalitesi nedeniyle tüp bebek tedavisinde kötü sonuçlar alınmış olunması
 • Erkeğin semenden temizlenemeyen bir viral hastalığa sahip olması
 • Spermde ciddi kromozomal anormalliğin saptanması
 • Erkeğin Rh+ olması ve bu nedenle kadının önceki gebeliğinde izoimmünizasyon saptanmış olması

 • Sperm Nasıl Seçilir?

  Hastanemiz dışarıdan sperm bağışı kabul etmemektedir. Merkezimizde donasyon için kullanılan spermler dünyanın en büyük, en güvenilir ve en geniş sperm havuzuna sahip olan Danimarka Cryos International’dan özel sertifikalarıyla birlikte, özel azot tankları içinde getirilmektedir. Getirilen spermler Sağlık Bayanlığı kontrolünde ülkemize giriş yapmaktadır.

  Sperm bankaları aynı zamanda ten rengi, göz rengi, saç rengi, boy, kilo, etnik köken gibi özellikleri merkezimizle paylaşmaktadır. Bu özellikler göz önüne alarak tedaviniz için size en uygun özelliklerdeki spermler hazırlanmaktadır.

  Sperm Donasyonu Tedavi Süreci nasıldır?

  Sperm donasyonu yapılacak çiftler öncelikle doktorumuz tarafından bilgilendirilmektedirler. Donör hakkında da bilgilendirme yapılır. Çiftler eğer isterse donörle ilgili fiziksel yapı, yapılan test sonuçları, vücut yapısı, kan grubu gibi bilgileri uzmandan alabilir. İşleme henüz başlanmadan çiftlerin donasyonu gönüllü olarak kabul ettiklerine ve yapılacak işlemle ilgili bilgilendirme yapıldığına dair onam formu doldurarak çift tarafından imzalanır. Bundan sonra uygulanacak olan tedavi standart tüp bebek tedavisinde uygulanan yöntemlerdir. Yumurtanın gelişimi ve olgunlaşması için ilaç tedavisine başlanır. Yumurtalar 10- 12 gün sonra istenilen boyuta geldiğinde yumurtaların çatlatılması için bir iğne yapılır. Bunu takip eden 1- 2. günde çatlayan yumurtalar toplanır. Aynı gün sperm donasyonu için alınan spermler yumurtalar ile döllenir. Döllenme sonucu oluşan embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Bu işlemden 10- 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebeliğin gerçekleşmesi sonrasında gebeliğin takibi doğal yollardan hamilelik gerçeklemiş gibi devam edebilir. Gerçekleşen gebeliğin gebe kalma yöntemi haricinde normal gebelikten hiçbir farkı yoktur.

  Yeni adımlar için İlk Randevunuzu Almayı Unutmayınız. Lefkoşa Sevinç Hastanesi ve Tüp Bebek Merkezi

  Tedavilerimiz ve uzman güler yüzlü ekibimiz hakkında bilgi edinin.

  Bize Ulaşın

  Daha fazlasını öğrenmek için videomuzu izleyin...

  Uygulama ile birlikte Kuzey Kıbrıs'ta öncü bir merkez olmaktan onur duyuyoruz. 20 yıllık deneyim. Hastalarımızın neden bizi tercih ettiğini keşfetmek için videomuzu izleyin.

  Tanışma Ekibimiz

  Doğurganlık tedaviniz boyunca sizi desteklemek için burada bulunan güler yüzlü ekibimizin profillerini okuyun.

  Op. Dr.Mehmet Emin Kaptan
  Kurucu ve Başhekim
  Doç. Dr. Ahmet Eser
  Tüp Bebek ve Jinekoloji
  Halil Keleşzade
  embriyolog
  Jale Çelik
  embriyolog
  Ahmet Taç
  anestezi teknisyeni
  Meryem Yenigür
  Hemşire
  Oya Akyeva
  Hemşire
  Asena Keskin
  Hemşire
  Dilara Güleç
  Hemşire
  Hazal Kanlı
  Hemşire
  Gürsel Bayraktar
  Bilgi Teknolojileri Yöneticisi
  Hazal Çardak
  İdari Şef
  Asena Şimşek
  Koordinatör
  Houda Aghil
  Hasta Koordinatörü
  Zeliha Ataman
  Yabancı Hasta Koordinatörü

  Hastalarımızdan Mesaj Var!

  Dr. MEK ile bir yıl önce tanıştık. Daha önce çok fazla doktor gördüm. Ama yıllar sonra bize hem doktor hem de baba oldu. Önce Allah'a sonra doktorumuza şükrediyorum. Kendisi ve ekibi sayesinde 2 bebeğim oldu. Kuzey Kıbrıs'ın en iyi doktoru olduğuna inanıyorum.

  Der*** H***

  Umutsuzluğuma umut verdiğiniz için sevgili doktorum Mehmet ve değerli ekibine çok teşekkür ederim. Bana bu sevinci 53 yaşında verdin. Benim gibi birçok anne adayı umudunu kaybetmesin. Bebek özlemi çeken nice ailelerin sizinle tanışmasını ve mutlu olmasını dilerim.

  RA*** KIZ***

  Tedavi öncesi personelin yaklaşımından sonucun olumlu olacağı belliydi. Tüm personelin duyarlılığı ve bilgisi kendimi iyi hissetmemi sağladı ve motivasyonum arttı. İkiz bebeklerim oldu. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

  Yapamamak***

  En başından beri, çalışanların desteği ve motivasyonu sayesinde sonucun olumlu olacağına inandık. İlk denememizdi ve sonuç olumlu 🥰 Çevremdeki herkese de merkezi ve doktoru tavsiye ettim. Şimdi 2 aylık hamileyim.

  Nes*** K***

  Dr. Mehmet ve harika ekibiyle tanışmama vesile olan herkese ve her şeye çok teşekkür ederim. O ve ekibi, dört yıl sonra sahip olduğum oğlumla tanışmama yardımcı oldu. Umarım herkes onlarla aynı deneyimi yaşar .......

  AY** C**

  Mehmet ve ekibinin yıllar önce özenle toplayıp dondurdukları yumurtalar sayesinde bugün bir bebek bekliyorum. Doktor ve ekibine yürekten teşekkürler :)

  HD***

  Biz çok memnun kaldık. İkinci çocuğumuzu bekliyoruz, önce Allah'a şükür, sonra Dr. MEK. orada çalışan tüm personele teşekkür ederiz.

  SA*** Ç***

  Merkezde Dr.MEK ile tüp bebek tedavisinden çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim. Çok ilgili personeliyle çok iyi bir merkez.

  Ülk*** G***

  Yakın ilgi ve alaka nedeniyle evde hissettim. Kendilerine ve çalışma arkadaşlarına sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım. Kendilerine bundan sonraki çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

  Ya**** A***

  Biz çok memnunuz. Şu anda ikizlere 8 haftalık hamileyim. İlgi ve etik misafirperverlik çok güzeldi. Doktora güvenimiz tamdır.

  SUL*** S***

  Tüp bebek yaptırdım ve memnun kaldım. En önemlisi de sadık ve dürüst bir kişiliğe sahip olan doktorumuz tek kelimeyle mükemmel.

  Nefret****

  Her şey için teşekkürler, ilgi, süreç ve sonuç çok güzel. Herkesin gitmesi gereken bir klinik.

  SİN*** Ç***